Midye Dolması Nedir, Nasıl Yenir - "CC" Bilge Platform google-site-verification: googlef96c3ba5a41d1a86.html

Haberler

29 Mart 2017 Çarşamba

Midye Dolması Nedir, Nasıl Yenir

Midye Dolması Nedir
Medye Dolması, denizde, kayalıklarda ve sığ yerlerde bulunmaktadır. Temiz denizlerin bulunduğu yerlerden elde edilen Midye Dolmalarının tüketimi diğerlerine göre daha sağlıklı olacaktır. Fabrika atıklarının bulunduğu ve pis denizlerin olduğu alanlarda elde edilen Midyeler kesinlikle tüketilmemelidir. Midye ile Midye marine, midye tava, midye dolma, midye pilaki gibi birçok yemek çeşidi yapabileceğiniz gibi aynı zamanda midye ile çeşitli farklı türlerde salatalarda elde edebilirsiniz.

Hangi Midye Tüketilebilir?

Bilindiği üzere ülkemizin her noktasında Midye Dolmasına oldukça fazla rağbet  gösterilmektedir. Birçok kişinin vazgeçilmezi olan Midye dolması, sağlık açısından çoğu kez tehdit unsuru olabilmektedir. Temiz denizlerden elde edilmesi gerekilen Midyeler çoğu kez pis denizler ve fabrika atıklarının bulunduğu denizlerden de elde edilmektedir. Hangi midyeler tüketilmelidir konusuna değinir isek; sıranın başında Kara Midye, İstiridye, Tarak Midyesi ve Kıllı Midye yer almaktadır. Bu midye çeşitlerinin dışında farklı midyelerin tüketimi tavsiye edilememektedir.

Midyeler Nasıl Temizlenir?

Midyeler ovarak yıkanmaktadır. Bu sayede kum ve yosunlardan arınmaktadır. Midyelerin üzerine yosun kısımları kaldı ise minik bir fırça eşliğinde kabukları temizlenebilmektedir. Kabukların birleştiği yerde midyenin bıyığı bulunmakta olup bu parçayı midyeden ayırmanız gerekmektedir. Bu parça midyeden ayrıldıktan daha sonra midye ölmeye başlar. Parçayı ayırdıktan sonra soğuk su dolu bir kaba yerleştirmeniz gerekmektedir.